Wrocław
+48 519 19 13 62
angelika.grell-szydelko@4yourself.pl

Kształtowanie nawyków lidera

Kształtowanie nawyków lidera

Proces kształtowania siebie jako lidera wymaga wysokiego zaangażowania i wewnętrznej motywacji. Wymaga także czasu, który poświęcimy na analizę naszych potrzeb i kierunku, w którym chcemy iść. Musimy być świadomi naszych wyzwalaczy (triggers) i schematów działania (cue – behawior – reward) , aby zamienić nawyki na takie, które będą nas wpierać na drodze dążenia do celu.   Potrzebujemy czasu na obserwację samego siebie i naszego wpływu na innych, a także czasu na refleksję i wyciąganie wniosków.

Czas jest tutaj naszym sprzymierzeńcem. Więc w czasach dużego pędu, wielozadaniowości, ponad 100% wydajności musimy przede wszystkim pozwolić sobie na przerwę. Zabezpieczyć w kalendarzu czas na swój rozwój, refleksję i decyzję co dalej.

Jak zatem wdrożyć nowe nawyki jak już mamy na to czas?  

W procesie zmiany nasze działania dotyczą tworzenia nowych wspierających zachowań, utrzymania nawyków, które pomagają nam osiągać to co chcemy i eliminowania tych, które są dla nas destrukcyjne. Konieczne jest też nauczenie się akceptowania rzeczy, na które nie mamy wpływu. Jest to długotrwała praca nad sobą, której rezultaty przynoszą zadowolenie, spełnienie i samorealizację.

Badania wskazują, że aby trwale wprowadzać zmiany w naszym życiu potrzebujemy średnio 66 dni. Zmiana zachowań wymaga samodyscypliny i samokontroli. Samodyscyplina to konsekwentne powtarzanie wspierających zachowań, natomiast samokontrola oznacza unikanie tych niepożądanych.  

Moje doświadczenia w pracy z klientami pokazują, ze praca nad zmianą zachowań i budowanie nowych nawyków wymaga konsekwencji działania i pewnej rutyny. Nie przychodzi to łatwo, ale jeśli klient ma wysoką motywację i zachowuje regularność zawsze osiąga dobre efekty.

Do pracy nad wdrożeniem nowych wspierających zachowań, a w rezultacie zmianą nawyków polecam codzienną refleksję zgodnie z ćwiczeniem Marshala Goldsmith’a opisanym w książce „Wyzwalacze” („Triggers”). Jest to ćwiczenie w którym regularnie pracujesz z indywidualnymi aktywnymi pytaniami.

Jak to zrobić krok po kroku?

Krok 1. Poświęć czas na zastanowienie się nad jakimi obszarami chciałbyś pracować? Co chcesz zmienić w swoim życiu? Być może masz coś o czym od dawna marzysz. Może dostajesz regularnie informację zwrotną, którą warto wykorzystać.

Krok 2. Zastanów się co konkretnie musisz zacząć lub skończyć robić aby zobaczyć efekty, których oczekujesz? Jakie konkretne zachowania potrzebujesz wdrożyć?

Krok 3. Zapisz te działania w formie aktywnych pytań. Każde pytanie zaczyna się od sformułowania Czy zrobiłem/łam wszystko co w mojej mocy, żeby ….  I tutaj dopisujesz swoja część. Coś co chcesz zmienić, osiągnąć. Żeby lepiej to zobrazować podam kilka przykładów takich pytań z pracy z moimi klientami.

Czy zrobiłam wszystko co w mojej mocy, żeby słuchać moich pracowników?

Czy zrobiłam wszystko co w mojej mocy, że być dla siebie dzisiaj dobra?

Czy zrobiłem wszystko co w mojej mocy, żeby pobawić się dzisiaj z dziećmi?

Po co nam aktywne pytania?

Aktywne pytania mają odpowiednią formę, która sprawia, że te pytania stają się rodzajem Twojego zobowiązania. Poprzez sformułowanie pytań ujawniamy nasze zamierzenia, a ryzyko rozczarowania samego siebie lub publicznego upokorzenia zmusza nas do realizacji działań. Codzienne pytania zmuszają do wyartykułowania tego co naprawdę chcemy zmienić w swoim życiu, w różnych jego obszarach – zawodowych i prywatnych.

Krok 4. Codziennie wieczorem przed zaśnięciem sprawdzaj swoje postępy. Czytaj pytania i oceniaj ich wykonanie na skali od 1 do 10.

Krok 5. Raz w tygodniu zrób podsumowanie i przyjrzyj się gdzie jesteś? Zaplanuj czas na refleksję i wyciągnięcie wniosków. Doceń się za dobre efekty. Poczuj satysfakcję. Pamiętaj, że  „nie od razu Rzym zbudowano”. Wdrożenie zmian wymaga czasu, zaakceptuj to.

Takie działanie krok po kroku daje nam możliwość skupiania się na staraniach, przestajemy zastanawiać się nad wynikami, rezultatem, który może być bardzo odległy. Dzięki temu jesteśmy w stanie docenić proces zmiany i swoją rolę wprowadzeniu tego procesu.

Lista Twoich pytań może ulegać zmianie w zależności od Twoich potrzeb. Nie ma tez znaczenia ile pytań będzie ostatecznie na tej liście. Najważniejsze, abyś robił/ła to regularnie codziennie, a już wkrótce zobaczysz efekty.

Przejdź do zakładki DO POBRANIA i pobierz specjalnie przygotowany do tego ćwiczenia szablon IMPACT DAILY, który ułatwi Ci pracę.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *